Team & Events Calendar

Thursday 18 July 2024
BB George Kannamali 09:30 - 10:30 Court 9
50+ Table Tennis Session 10:00 - 12:00 Table Tennis 1, Table Tennis 2, Talbot Room
BB New Bridge BC 10:00 - 12:00 Court 4, Court 5
Womens Only Badminton Session 10:00 - 12:00 Court 1, Court 2, Court 3
BB Chris Jackson 10:30 - 11:30 Court 9
BB NCL Badminton Club 10:30 - 12:00 Court 7, Court 8
Casual booking - Badminton 10:30 - 11:00 Court 6
Tyneside Pickleball - Introduction Session 12:00 - 13:00 Court 7, Court 8, Court 9
BB Mohammed Chisti 12:30 - 14:30 Court 1
Tyneside Pickleball - Pay & Play 13:00 - 15:00 Court 4, Court 5, Court 6, Court 7, Court 8, Court 9
UNAVAILABLE 13:00 - 16:00 Table Tennis 1, Table Tennis 2, Talbot Room
Parkinson UK - Multi Sports 15:30 - 16:30 Court 1, Court 2, Court 3
Zoe Hart - Dance class 16:00 - 20:00 Table Tennis 1, Table Tennis 2, Talbot Room
Tyneside Sharks (Summer Club) 17:00 - 19:00 Court 1, Court 2, Court 3
BB Heather Anderson 18:00 - 19:00 Court 6
BB John Picton 18:00 - 19:00 Court 7
BB Naveed Anwar 18:00 - 19:00 Court 4, Court 5
Foundation Coaching Programme 19:00 - 20:00 Court 1, Court 2
Medicals BC 19:00 - 21:00 Court 7, Court 8, Court 9
St Gabriel's Badminton Club 19:00 - 22:00 Court 4, Court 5, Court 6
Improvers Coaching Programme 20:00 - 21:00 Court 1, Court 2, Court 3
Casual booking - Pickleball 21:00 - 22:00 Court 2, Court 3
Friday 19 July 2024
Tyneside Tots 09:00 - 14:00 Table Tennis 1, Table Tennis 2, Talbot Room
Keenagers Session 10:30 - 12:00 Court 4, Court 5, Court 6, Court 7
Casual booking - Badminton 14:30 - 19:00 Court 9
BB Michael Duggan 18:00 - 19:00 Court 8
NBA Junior: Futures 18:00 - 20:00 Court 1, Court 2, Court 3
Pay & Play Session 19:00 - 21:00 Court 4, Court 5, Court 6, Court 7
BB Syd Butcher 20:00 - 21:00 Court 3
Saturday 20 July 2024
BB Go Badminton Club 09:00 - 11:00 Court 6
BB Jonathan Henry 09:00 - 10:00 Court 4
Casual booking - Badminton 09:00 - 15:00 Court 3, Court 4, Court 5
Womens Only Social Badminton Competition 09:00 - 15:00 Court 7, Court 8, Court 9
BB Tyne & Wear Chinese BC 10:00 - 12:00 Court 4, Court 5
Silvia - Pickleball 10:00 - 12:00 Court 1, Court 2
COACHING - Joe 14:30 - 15:30 Court 6
Casual booking - Pickleball 15:00 - 16:00 Court 3
CLOSED 17:00 - 22:00 30-29, Court 1, Court 2, Court 3, Court 4, Court 5, Court 6, Court 7, Court 8, Court 9, Table Tennis 1, Table Tennis 2, Talbot Room
Sunday 21 July 2024
CLOSED 09:00 - 10:00 Court 1, Court 2, Court 3, Court 4, Court 5, Court 6, Court 7, Court 8, Court 9, Table Tennis 1, Table Tennis 2
Casual booking - Pickleball 10:30 - 16:00 Court 3
BB Mohammed Uddin 11:00 - 12:00 Court 5
BB Fazlur Rahman 12:00 - 14:00 Court 6
BB MM Rahman 12:00 - 14:00 Court 4
BB Mohammed Islam 12:00 - 14:00 Court 5
UNAVAILABLE 12:00 - 14:00 30-29
BB Emdad Sirajee 14:00 - 16:00 Court 6
BB Hadrian Pickleball 14:00 - 16:00 Court 1, Court 2
Pay & Play Session 17:00 - 19:00 Court 7, Court 8, Court 9
BB Paul Hemphil BC 19:00 - 21:00 Court 1, Court 2, Court 3
Casual booking - Badminton 19:00 - 20:00 Court 5
NCBC Badminton Club 19:00 - 22:00 Court 7, Court 8, Court 9
Monday 22 July 2024
UNAVAILABLE 09:00 - 14:30 Court 1, Court 2, Court 3
BB George Kannamali 09:30 - 10:30 Court 9
BB HSBC 10:00 - 12:00 Court 4, Court 5
JJ Sports Coaching 10:00 - 14:00 Court 1, Court 2, Court 3
BB NCL Badminton Club 11:00 - 12:30 Court 7, Court 8
BB Rajib Chowdhury 12:00 - 14:00 Court 5
BB Syed Hafiz 12:00 - 14:00 Court 4
COACHING - Sarah 16:00 - 17:00 Court 2
Disability Session - Badminton / Cricket 17:00 - 18:00 Court 1, Court 2, Court 3
BB Keith Hobkirk 18:00 - 19:00 Court 6
BB Kushil Amlani 18:00 - 19:00 Court 9
BB Naveed Anwar 18:00 - 19:00 Court 7, Court 8
Casual booking - Badminton 18:00 - 19:00 Court 4
Womens Only Badminton Session 18:00 - 20:00 Court 1, Court 2, Court 3
BB Ewa Downie (Taekwando) 19:00 - 22:00 Table Tennis 1, Table Tennis 2, Talbot Room
BB Simon Entwistle 19:00 - 21:00 Court 6
Jesmond Dene Badminton Club 19:00 - 21:00 Court 7, Court 8, Court 9
BB Jack Dye 20:00 - 22:00 Court 4, Court 5
Tuesday 23 July 2024
UNAVAILABLE 09:00 - 21:00 Table Tennis 1, Table Tennis 2, Talbot Room
BB George Kannamali 09:30 - 10:30 Court 9
Tournament - Hasan Taleb 11:00 - 21:00 Court 1, Court 2, Court 3, Court 4, Court 5, Court 6, Court 7, Court 8, Court 9
BB Go Badminton Club 17:00 - 19:00 Court 4
BB John Picton 17:00 - 18:00 Court 5
Inspire Youth Group 17:00 - 22:00 Talbot Room
BB Heather Anderson 18:00 - 19:00 Court 6
BB Ryan Jelly 18:00 - 20:00 Court 8
BB Utpal Kundu 18:00 - 20:00 Court 9
Casual booking - Badminton 18:00 - 19:00 Court 7
Pay & Play Session 19:00 - 21:00 Court 4, Court 5, Court 6, Court 7
BB Nick Kell 20:00 - 22:00 Court 8, Court 9
BB Rafa Sultan 21:00 - 22:00 Court 1
BB Treasure Best 21:00 - 22:00 Court 7
Casual booking - Pickleball 21:00 - 22:00 Court 3
Wednesday 24 July 2024
UNAVAILABLE 09:00 - 14:30 Court 7, Court 8, Court 9
BB George Kannamali 09:30 - 10:30 Court 1
JJ Sports Coaching 10:00 - 14:00 Court 7, Court 8, Court 9
BB Alam Shipu 10:30 - 12:00 Court 4
Keenagers Session 10:30 - 12:00 Court 1, Court 2, Court 3
BB Fazlur Rahman 12:00 - 14:00 Court 6
BB Syed Hafiz 12:00 - 14:00 Court 5
COACHING - Joe 13:00 - 14:00 Court 4
Smile Through Sport 13:30 - 15:30 Court 1, Court 2
BB Frederick Shandran 17:00 - 19:00 Court 7
BB Jonathan Henry 17:00 - 18:00 Court 4
Level Up Junior Coaching Programme 17:00 - 18:00 Court 1, Court 2, Court 3
BB Amarkumar Jagtap 18:00 - 19:00 Court 6
BB Simon Entwistle 19:00 - 21:00 Court 7
Pay & Play Session 19:00 - 21:00 Court 4, Court 5, Court 6
Tyneside Table Tennis 19:00 - 22:00 Table Tennis 1, Table Tennis 2, Talbot Room
BB Emdad Sirajee 20:00 - 22:00 Court 8
BB Majid Hussain 20:00 - 22:00 Court 9
BB Sorwar Ahmed 21:00 - 22:00 Court 7
Thursday 25 July 2024
UNAVAILABLE 09:00 - 14:30 Court 1, Court 2, Court 3
BB George Kannamali 09:30 - 10:30 Court 6
BB New Bridge BC 10:00 - 12:00 Court 4, Court 5
JJ Sports Coaching 10:00 - 14:00 Court 1, Court 2, Court 3
Womens Only Badminton Session 10:00 - 12:00 Court 7, Court 8, Court 9
BB Chris Jackson 10:30 - 11:30 Court 6
Tyneside Pickleball - Introduction Session 12:00 - 13:00 Court 7, Court 8, Court 9
BB Mohammed Chisti 12:30 - 14:30 Court 4
Tyneside Pickleball - Pay & Play 13:00 - 15:00 Court 5, Court 6, Court 7, Court 8, Court 9
Tyneside Sharks (Summer Club) 17:00 - 19:00 Court 1, Court 2, Court 3
BB Heather Anderson 18:00 - 19:00 Court 6
BB John Picton 18:00 - 19:00 Court 7
BB Naveed Anwar 18:00 - 19:00 Court 4, Court 5
Casual booking - Pickleball 19:00 - 20:00 Court 3
Medicals BC 19:00 - 21:00 Court 7, Court 8, Court 9
St Gabriel's Badminton Club 19:00 - 22:00 Court 4, Court 5, Court 6
Friday 26 July 2024
Tyneside Tots 09:00 - 14:00 Table Tennis 1, Table Tennis 2, Talbot Room
Keenagers Session 10:30 - 12:00 Court 4, Court 5, Court 6, Court 7
BB Michael Duggan 18:00 - 19:00 Court 8
Pay & Play Session 19:00 - 21:00 Court 4, Court 5, Court 6, Court 7
BB Ewa Downie (Taekwando) 20:00 - 22:00 Table Tennis 1, Table Tennis 2, Talbot Room
BB UNAVAILABLE 20:00 - 22:00 Court 9
Saturday 27 July 2024
BB Go Badminton Club 09:00 - 11:00 Court 6
BB Jonathan Henry 09:00 - 10:00 Court 3
BB Tyne & Wear Chinese BC 10:00 - 12:00 Court 4, Court 5
Silvia - Pickleball 10:00 - 12:00 Court 1, Court 2
Little Smashers Session 13:00 - 14:00 Court 1, Court 2, Court 3
Smashers Session 14:00 - 15:00 Court 1, Court 2, Court 3
CLOSED 17:00 - 22:00 30-29, Court 1, Court 2, Court 3, Court 4, Court 5, Court 6, Court 7, Court 8, Court 9, Table Tennis 1, Table Tennis 2, Talbot Room
Sunday 28 July 2024
CLOSED 09:00 - 10:00 Court 1, Court 2, Court 3, Court 4, Court 5, Court 6, Court 7, Court 8, Court 9, Table Tennis 1, Table Tennis 2
BB Mohammed Uddin 11:00 - 12:00 Court 5
BB Fazlur Rahman 12:00 - 14:00 Court 6
BB MM Rahman 12:00 - 14:00 Court 4
BB Mohammed Islam 12:00 - 14:00 Court 5
BB Emdad Sirajee 14:00 - 16:00 Court 6
BB Hadrian Pickleball 14:00 - 16:00 Court 1, Court 2
Pay & Play Session 17:00 - 19:00 Court 7, Court 8, Court 9
NCBC Badminton Club 18:00 - 22:00 Court 7, Court 8, Court 9, Table Tennis 1, Table Tennis 2, Talbot Room
BB Paul Hemphil BC 19:00 - 21:00 Court 1, Court 2, Court 3
Monday 29 July 2024
Summer Activity Camp 09:00 - 16:00 Court 7, Court 8, Court 9
UNAVAILABLE 09:00 - 14:30 Court 1, Court 2, Court 3
BB George Kannamali 09:30 - 10:30 Court 6
BB HSBC 10:00 - 12:00 Court 4, Court 5
JJ Sports Coaching 10:00 - 14:00 Court 1, Court 2, Court 3
BB Rajib Chowdhury 12:00 - 14:00 Court 5
BB Syed Hafiz 12:00 - 14:00 Court 4
Disability Session - Badminton / Cricket 17:00 - 18:00 Court 1, Court 2, Court 3
BB Keith Hobkirk 18:00 - 19:00 Court 6
BB Kushil Amlani 18:00 - 19:00 Court 9
BB Naveed Anwar 18:00 - 19:00 Court 7, Court 8
Womens Only Badminton Session 18:00 - 20:00 Court 1, Court 2, Court 3
BB Ewa Downie (Taekwando) 19:00 - 22:00 Table Tennis 1, Table Tennis 2, Talbot Room
BB Simon Entwistle 19:00 - 21:00 Court 6
Jesmond Dene Badminton Club 19:00 - 21:00 Court 7, Court 8, Court 9
BB Jack Dye 20:00 - 22:00 Court 4, Court 5
Tuesday 30 July 2024
Summer Activity Camp 09:00 - 16:00 Court 7, Court 8, Court 9
UNAVAILABLE 09:00 - 21:00 Court 1, Court 2, Court 3, Table Tennis 1, Table Tennis 2
BB George Kannamali 09:30 - 10:30 Court 6
BB George Ho 10:00 - 12:00 Court 4, Court 5, Court 6
JJ Sports Coaching 10:00 - 14:00 Court 1, Court 2, Court 3
BB Munayim Khan 13:00 - 14:00 Court 5
BB Go Badminton Club 17:00 - 19:00 Court 4
Inspire Youth Group 17:00 - 22:00 Talbot Room
BB Heather Anderson 18:00 - 19:00 Court 6
BB Ryan Jelly 18:00 - 20:00 Court 8
BB Utpal Kundu 18:00 - 20:00 Court 9
Casual booking - Badminton 18:00 - 19:00 Court 5
BB Hadrian Pickleball 19:00 - 21:00 Court 1, Court 2
Pay & Play Session 19:00 - 21:00 Court 4, Court 5, Court 6, Court 7
BB Nick Kell 20:00 - 22:00 Court 8, Court 9
BB Rafa Sultan 21:00 - 22:00 Court 1
BB Treasure Best 21:00 - 22:00 Court 7
Casual booking - Pickleball 21:00 - 22:00 Court 3
Wednesday 31 July 2024
Summer Activity Camp 09:00 - 16:30 Court 1, Court 2, Court 3, Table Tennis 1, Table Tennis 2, Talbot Room
UNAVAILABLE 09:00 - 14:30 Court 7, Court 8, Court 9
BB George Kannamali 09:30 - 10:30 Court 4
JJ Sports Coaching 10:00 - 14:00 Court 7, Court 8, Court 9
BB Alam Shipu 10:30 - 12:00 Court 4
Keenagers Session 10:30 - 12:00 Court 5, Court 6
BB Fazlur Rahman 12:00 - 14:00 Court 6
BB Syed Hafiz 12:00 - 14:00 Court 5
Smile Through Sport 13:30 - 15:30 Court 1, Court 2
BB Frederick Shandran 17:00 - 19:00 Court 7
BB Jonathan Henry 17:00 - 18:00 Court 4
BB Amarkumar Jagtap 18:00 - 19:00 Court 6
BB Fay Andrews 18:00 - 20:00 Court 9
BB Simon Entwistle 19:00 - 21:00 Court 7
Pay & Play Session 19:00 - 21:00 Court 4, Court 5, Court 6
Tyneside Table Tennis 19:00 - 22:00 Table Tennis 1, Table Tennis 2, Talbot Room
BB Emdad Sirajee 20:00 - 22:00 Court 8
BB Majid Hussain 20:00 - 22:00 Court 9
BB Sorwar Ahmed 21:00 - 22:00 Court 7
mycourts ® is a Registered Trademark of HBI Consulting Ltd
Copyright © 2005-2024 HBI Consulting Ltd